nazwa dokumentu: Informacje

PETYCJE

Z dniem 6 wrzeÅ›nia 2015 r. weszÅ‚a w życie ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2014 r., poz. 1195), która okreÅ›la zasady skÅ‚adania i rozpatrywania petycji oraz sposób postÄ™powania organów w sprawach dotyczÄ…cych petycji.

Przedmiot petycji

Zgodnie z uregulowaniami ustawy o petycjach, przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególnoÅ›ci, zmiany przepisów prawa, podjÄ™cia rozstrzygniÄ™cia lub innego dziaÅ‚ania w sprawie dotyczÄ…cej podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™, życia zbiorowego lub wartoÅ›ci wymagajÄ…cych szczególnej ochrony w imiÄ™ dobra wspólnego, mieszczÄ…cych siÄ™ w zakresie zadaÅ„ i kompetencji adresata petycji. O uznaniu pisma za petycjÄ™ decyduje treść żądania, a nie jego forma zewnÄ™trzna.

Kto może złożyć petycję

Petycja może być zÅ‚ożona przez osobÄ™ fizycznÄ…, osobÄ™ prawnÄ…, jednostkÄ™ organizacyjnÄ… niebÄ™dÄ…cÄ… osobÄ… prawnÄ… lub grupÄ™ tych podmiotów - w interesie: publicznym, podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™ albo podmiotu trzeciego, za jego zgodÄ…

W jakiej formie można wnieść petycje

PetycjÄ™ skÅ‚ada siÄ™ w formie pisemnej lub za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej.

Petycja skÅ‚adana w formie pisemnej powinna być podpisana przez podmiot wnoszÄ…cy petycjÄ™, a jeżeli podmiotem wnoszÄ…cym petycjÄ™ nie jest osoba fizyczna lub gdy petycjÄ™ wnosi grupa podmiotów – przez osobÄ™ reprezentujÄ…cÄ… podmiot wnoszÄ…cy petycjÄ™.

Petycja skÅ‚adana za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej może być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu oraz powinna zawierać adres poczty elektronicznej podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™.

Co powinna zawierać petycja

Petycja powinna zawierać:

  1. oznaczenie podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™; jeżeli podmiotem wnoszÄ…cym petycjÄ™ jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać oznaczenie każdego z tych podmiotów oraz osobÄ™ reprezentujÄ…cÄ… podmiot wnoszÄ…cy petycjÄ™;
  2. wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™ oraz adresu do korespondencji; jeżeli podmiotem wnoszÄ…cym petycjÄ™ jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać miejsce zamieszkania lub siedzibÄ™ każdego z tych podmiotów;
  3. oznaczenie adresata petycji;
  4. wskazanie przedmiotu petycji.

Petycja skÅ‚adana w interesie podmiotu trzeciego zawiera także imiÄ™ i nazwisko albo nazwÄ™, miejsce zamieszkania albo siedzibÄ™ oraz adres do korespondencji lub adres poczty elektronicznej tego podmiotu. Podmiot, o którym mowa powyżej wyraża zgodÄ™ na zÅ‚ożenie w jego interesie petycji w formie pisemnej albo za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej. Zgoda jest doÅ‚Ä…czana do petycji.

Petycja może zawierać zgodę na ujawnienie na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego danych osobowych podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu trzeciego - w przypadku gdy petycja jest składana w interesie podmiotu trzeciego.

Termin załatwienia petycji

Petycja powinna być rozpatrzona bez zbÄ™dnej zwÅ‚oki, jednak nie później niż w terminie trzech miesiÄ™cy od dnia jej zÅ‚ożenia. W przypadku wystÄ…pienia okolicznoÅ›ci niezależnych od podmiotu rozpatrujÄ…cego petycjÄ™ uniemożliwiajÄ…cych rozpatrzenie petycji we wskazanym terminie, termin ten ulega przedÅ‚użeniu, nie dÅ‚użej jednak niż o kolejne 3 miesiÄ…ce. PostÄ™powanie w sprawie petycji koÅ„czy siÄ™ zawiadomieniem podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™ o sposobie jej zaÅ‚atwienia wraz z uzasadnieniem - w formie pisemnej albo za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej. Sposób zaÅ‚atwienia petycji nie może być przedmiotem skargi.

Petycja wielokrotna

Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach przewiduje również instytucjÄ™ tzw. „petycji wielokrotnej”. W Å›wietle uregulowaÅ„ ww. ustawy, jeżeli w ciÄ…gu miesiÄ…ca od otrzymania petycji przez podmiot wÅ‚aÅ›ciwy do rozpatrzenia petycji skÅ‚adane sÄ… dalsze petycje dotyczÄ…ce tej samej sprawy, podmiot wÅ‚aÅ›ciwy do rozpatrzenia petycji może zarzÄ…dzić Å‚Ä…czne rozpatrywanie petycji (petycja wielokrotna). W takim przypadku, na stronie internetowej podmiotu wÅ‚aÅ›ciwego do rozpatrzenia petycji lub urzÄ™du go obsÅ‚ugujÄ…cego ogÅ‚asza siÄ™ okres oczekiwania na dalsze petycje nie dÅ‚uższy niż 2 miesiÄ…ce, liczÄ…c od dnia ogÅ‚oszenia. Termin rozpatrzenia petycji wielokrotnej liczy siÄ™ od dnia upÅ‚ywu okresu, o którym mowa powyżej.

W przypadku petycji wielokrotnej sposób jej zaÅ‚atwienia jest ogÅ‚aszany na stronie internetowej podmiotu wÅ‚aÅ›ciwego do rozpatrzenia petycji lub urzÄ™du go obsÅ‚ugujÄ…cego. OgÅ‚oszenie to zastÄ™puje zawiadomienie podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™ o sposobie jej zaÅ‚atwienia.

 

 

 

 

 
informacje wprowadziÅ‚:Rafa³ Krakowiak
informacje wytworzyÅ‚:Rafa³ Krakowiak
data dodania: 28 Kwietnia 2016
data modyfikacji: /
data wyworzenia: Rafa³ Krakowiak / 28 Kwietnia 2016